MERCK 105443.0500 Nutrient Broth For Microbiology
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105443 |
| Replaces | 1.05443 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 7.0 (8 g/l, H₂O, 37 °C) (after autoclaving) |
| Bulk density | 470 kg/m3 |
| Solubility | 8 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance (clearness) | clear |
| Appearance (color) | yellowish to yellowish-brown |
| pH-value (25 °C) | 6.6 - 7.0 |
| Growth promotion test in accordance with the current version of DIN EN ISO 11133. |
| Inoculum on reference medium (Staphylococcus aureus ATCC 25923 (WDCM 00034)) | ≤ 100 |
| Inoculum on reference medium (Streptococcus pyogenes ATCC 12344) | ≤ 100 |
| Inoculum on reference medium (Listeria monocytogenes ATCC 19118) | ≤ 100 |
| Inoculum on reference medium (Bacillus cereus ATCC 11778 (WDCM 00001)) | ≤ 100 |
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | ≤ 100 |
| Inoculum on reference medium (Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031)) | ≤ 100 |
| Inoculum on reference medium (Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 (WDCM 00025)) | ≤ 100 |
| Growth (Staphylococcus aureus ATCC 25923 (WDCM 00034)) | fair to very good |
| Growth (Streptococcus pyogenes ATCC 12344) | fair to very good |
| Growth (Listeria monocytogenes ATCC 19118) | fair to very good |
| Growth (Bacillus cereus ATCC 11778 (WDCM 00001)) | fair to very good |
| Growth (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | fair to very good |
| Growth (Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031)) | fair to very good |
| Growth (Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 (WDCM 00025)) | fair to very good |
| Incubation: 24 ± 2 hours at 37 ± 1 °C, aerobicReference media: Tryptic Soy Agar |