MERCK 105432.2500 Ammonia Solution %25 GR
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105432 |
| Synonyms | Ammonium hydroxide solution, Ammonia water, Ammonium hydroxide solution |
| Product Information |
|---|
| Grade | ISO,Reag. Ph Eur |
| HS Code | 2814 20 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 37.7 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.903 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 15.4 - 33.6 %(V) |
| Melting Point | -57.5 °C |
| Vapor pressure | 483 hPa (20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H314: Causes severe skin burns and eye damage.H335: May cause respiratory irritation.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P261: Avoid breathing mist or vapours.P271: Use only outdoors or in a well-ventilated area.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 13Bases and alcoholates should be diluted if necessary by carefully stirring them into water and then neutralized (protective gloves, fume cupboard!) with hydrochloric acid (Cat. No. 100312). Before placing in container D, check the pH with pH universal indicator strips (Cat. No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | corrosive, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2672, 8, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2672, 8, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2672, 8, III, Marine Pollutant: P, Segregation Group: 18 (Alkalis) |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric, NH₃) | 25.0 - 30.0 % |
| Identity | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| Density (20/20°C) | 0.892 - 0.910 |
| Carbonate (as CO₂) | ≤ 10 ppm |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.5 ppm |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 0.5 ppm |
| Silicon (as SiO₂) | ≤ 10 ppm |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 2 ppm |
| Sulphide (S) | ≤ 0.2 ppm |
| Pyridine and related substances | ≤ 2 ppm |
| Ag (Silver) | ≤ 0.020 ppm |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.500 ppm |
| Au (Gold) | ≤ 0.100 ppm |
| Ba (Barium) | ≤ 0.050 ppm |
| Bi (Bismuth) | ≤ 0.100 ppm |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.500 ppm |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.050 ppm |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.050 ppm |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.050 ppm |
| Cu (Copper) | ≤ 0.100 ppm |
| Fe (Iron) | ≤ 0.100 ppm |
| Ga (Gallium) | ≤ 0.020 ppm |
| In (Indium) | ≤ 0.020 ppm |
| K (Potassium) | ≤ 0.500 ppm |
| Li (Lithium) | ≤ 0.020 ppm |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.100 ppm |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.050 ppm |
| Mo (Molybdenum) | ≤ 0.050 ppm |
| Na (Sodium) | ≤ 0.500 ppm |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.050 ppm |
| Pb (Lead) | ≤ 0.050 ppm |
| Pt (Platinum) | ≤ 0.100 ppm |
| Sn (Tin) | ≤ 0.100 ppm |
| Sr (Strontium) | ≤ 0.100 ppm |
| Ti (Titanium) | ≤ 0.100 ppm |
| Tl (Thallium) | ≤ 0.050 ppm |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.100 ppm |
| Oxidizable substances | passes test |
| Substances reducing potassium permanganate (as O) | ≤ 5 ppm |
| Residue on ignition (as SO₄) | ≤ 10 ppm |
| Non volatile matter | ≤ 10 ppm |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1054321011 | 04022536531984 |
| 1054322511 | 04065268083673 |
| 1054325000 | 04022536744315 |
| 1054329025 | 04022536064680 |
| 1054329181 | 04022536064697 |