MERCK 105426.2511 Ammonia Solution 32% EMPLURA
The quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105426 |
| Synonyms | Ammonium hydroxide solution, Ammonia water |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 2814 20 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 37.7 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.88 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 15.4 - 33.6 %(V) |
| Melting Point | -91.5 °C |
| Vapor pressure | 837 hPa (20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H314: Causes severe skin burns and eye damage.H335: May cause respiratory irritation.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P261: Avoid breathing mist or vapours.P271: Use only outdoors or in a well-ventilated area.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 13Bases and alcoholates should be diluted if necessary by carefully stirring them into water and then neutralized (protective gloves, fume cupboard!) with hydrochloric acid (Cat. No. 100312). Before placing in container D, check the pH with pH universal indicator strips (Cat. No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | corrosive, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2672, 8, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2672, 8, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2672, 8, III, Marine Pollutant: P, Segregation Group: 18 (Alkalis) |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric, NH₃) | ≥ 30 % |
| Identity | passes test |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.002 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.003 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| Substances reducing potassium permanganate (as O) | ≤ 0.0008 % |
| Residue on ignition (as sulfates) | ≤ 0.003 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1054261011 | 04065268083703 |
| 1054262511 | 04065268083710 |