MERCK 105423.2500 Ammonia Solution 28-30% GR
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105423 |
| Synonyms | Ammonia water, Ammonium hydroxide solution, Ammonia water |
| Product Information |
|---|
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| HS Code | 2814 20 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 32 °C |
| Density | 0.90 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 15.4 - 33.6 %(V) |
| Melting Point | -72 °C |
| pH value | >12 (H₂O, 20 °C) strongly alkaline |
| Vapor pressure | 635 hPa (20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H314: Causes severe skin burns and eye damage.H335: May cause respiratory irritation.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P261: Avoid breathing mist or vapours.P271: Use only outdoors or in a well-ventilated area.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | corrosive, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2672, 8, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2672, 8, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2672, 8, III, Marine Pollutant: P, Segregation Group: 18 (Alkalis) |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric, NH₃) | 28.0 - 30.0 % |
| Identity | passes test |
| Appearance | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| Relative Density (d 20/20) | 0.892 - 0.910 |
| Carbonate (as CO₂) | ≤ 10 ppm |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.3 ppm |
| Nitrate (NO₃) | ≤ 2 ppm |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 0.5 ppm |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.5 ppm |
| Silicate (as SiO₂) | ≤ 5 ppm |
| Sulphate (SO₄) | ≤ 2 ppm |
| Sulphide (S) | ≤ 0.2 ppm |
| Ag (Silver) | ≤ 0.020 ppm |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.500 ppm |
| As (Arsenic) | ≤ 0.500 ppm |
| Au (Gold) | ≤ 0.100 ppm |
| Ba (Barium) | ≤ 0.050 ppm |
| Bi (Bismuth) | ≤ 0.100 ppm |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.500 ppm |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.050 ppm |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.050 ppm |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.050 ppm |
| Cu (Copper) | ≤ 0.100 ppm |
| Fe (Iron) | ≤ 0.100 ppm |
| Ga (Gallium) | ≤ 0.020 ppm |
| In (Indium) | ≤ 0.020 ppm |
| K (Potassium) | ≤ 0.500 ppm |
| Li (Lithium) | ≤ 0.020 ppm |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.100 ppm |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.050 ppm |
| Mo (Molybdenum) | ≤ 0.050 ppm |
| Na (Sodium) | ≤ 0.500 ppm |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.050 ppm |
| Pb (Lead) | ≤ 0.050 ppm |
| Pt (Platinum) | ≤ 0.100 ppm |
| Sn (Tin) | ≤ 0.100 ppm |
| Sr (Strontium) | ≤ 0.100 ppm |
| Ti (Titanium) | ≤ 0.100 ppm |
| Tl (Thallium) | ≤ 0.050 ppm |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.100 ppm |
| Pyridine and related substances | ≤ 2 ppm |
| Substances Reducing Permanganate (ACS) | passes test |
| Substances reducing potassium permanganate | ≤ 5 ppm |
| Residue after ignition | ≤ 10 ppm |
| Non volatile matter | ≤ 10 ppm |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1054231011 | 04065268083680 |
| 1054232511 | 04065268083697 |
| 1054239025 | 04022536864952 |
| 1054239180 | 04022536899466 |