Key Spec Table
| ph Value | Solubility |
|---|
| 5.6 (48 g/l, H₂O, 22 °C) (after autoclaving) | 48 g/l |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105398 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 5.6 (48 g/l, H₂O, 22 °C) (after autoclaving) |
| Bulk density | 590 kg/m3 |
| Solubility | 48 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance (clearness) | clear to slightly opalescent |
| Appearance (color) | brown |
| pH-value (25 °C) | 5.4 - 5.8 |
| Growth promotion test in accordance with the current version of DIN EN ISO 11133. |
| Inoculum on reference medium (Candida albicans ATCC 10231 (WDCM 00054)) | |
| Inoculum on reference medium (Saccharomyces cerevisiae ATCC 9763 (WDCM 00058)) | |
| Inoculum on reference medium (Saccharomyces cerevisiae ATCC 9080) | |
| Inoculum on reference medium (Rhodotorula mucilaginosa DSM 70403) | |
| Colony count (Candida albicans ATCC 10231 (WDCM 00054)) | |
| Colony count (Saccharomyces cerevisiae ATCC 9763 (WDCM 00058)) | |
| Colony count (Saccharomyces cerevisiae ATCC 9080) | |
| Colony count (Rhodotorula mucilaginosa DSM 70403) | |
| Recovery on test medium (Candida albicans ATCC 10231 (WDCM 00054)) | ≥ 70 % |
| Recovery on test medium (Saccharomyces cerevisiae ATCC 9763 (WDCM 00058)) | ≥ 70 % |
| Recovery on test medium (Saccharomyces cerevisiae ATCC 9080) | ≥ 70 % |
| Recovery on test medium (Rhodotorula mucilaginosa DSM 70403) | ≥ 70 % |
| Growth (Geotrichum candidum DSM 1240) | good to very good |
| Growth (Penicillium commune ATCC 10428) | good to very good |
| Growth (Aspergillus brasiliensis (formerly A. niger) ATCC 16404 (WDCM 00053)) | good to very good |
| Growth (Trichophyton ajelloi ATCC 28454) | moderate to good |
| Incubation: Molds 7 days at 26 ± 2 °C, Yeasts 3 days, aerobicA recovery rate of 70 % is equivalent to a productivity value of 0.7.The indicated colony counts result from the sum of a triple determination.Reference media: SABOURAUD Agar |