Key Spec Table
| ph Value | Solubility |
|---|
| 4.8 (17 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving) | 17 g/l |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105397 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 8002-48-0 |
| EC number | 232-310-9 |
| HS Code | 1901 90 10 |
| Quality Level | MQ200 |
| Applications |
|---|
| Application | Malt extract broth for microbiology. CAS 8002-48-0, pH 4.8 (17 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving). |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 4.8 (17 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving) |
| Bulk density | 590 kg/m3 |
| Solubility | 17 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance (clearness) | clear |
| Appearance (color) | yellowish brown |
| pH-value (25 °C) | 4.6 - 5.0 |
| Growth promotion test in accordance with the current version of DIN EN ISO 11133. |
| Growth (Saccharomyces cerevisiae ATCC 9763 (WDCM 00058)) | good to very good |
| Growth (Candida albicans ATCC 10231 (WDCM 00054)) | good to very good |
| Growth (Geotrichum candidum DSM 1240) | good to very good |
| Growth (Rhodotorula mucilaginosa DSM 70403) | good to very good |
| Growth (Lactobacillus plantarum ATCC 14917 (WDCM 00104)) | weak to good |
| Incubation: up to 72 h ± 4 h at (30 ± 2) °C, aerobic |
| Growth (Penicillium commune ATCC 10428) | good to very good |
| Growth (Aspergillus brasiliensis (formerly A. niger) ATCC 16404 (WDCM 00053)) | good to very good |
| Incubation: up to 7 days at (26 ± 2) °C, aerobic |