Ürün Kodu
SD.M.105391.0500
Ürün Markası
Key Spec Table
Add To My Favorites
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| ph Value | Solubility |
|---|---|
| 4.8 (17 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving) | 17 g/l |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1053910500 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 500 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 105391 |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 8002-48-0 |
| EC number | 232-310-9 |
| HS Code | 1901 90 10 |
| Quality Level | MQ200 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | Malt extract for microbiology. CAS 8002-48-0, pH 4.8 (17 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving). |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| pH value | 4.8 (17 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving) |
| Bulk density | 590 kg/m3 |
| Solubility | 17 g/l |
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |