MERCK 105341.1000 Devarda´s Alloy GR
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105341 |
| Replaces | DX0125-2; DX0125 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 8049-11-4 |
| HS Code | 7403 29 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 906 °C |
| Density | 5.79 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 490 - 560 °C |
| Bulk density | 2080 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H228: Flammable solid.H411: Toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P370 + P378: In case of fire: Use dry sand, dry chemical or alcohol-resistant foam to extinguish. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 4.1B Flammable solid hazardous materials |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3089, 4.1, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3089, 4.1, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3089, 4.1, II, Segregation Group: 7 (Heavy metals and their salts (including their organometallic compounds))15 (Powdered metals) |
| Specifications |
|---|
| Total nitrogen (N) | ≤ 0.001 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1053410250 | 04022536063324 |
| 1053411000 | 04022536063331 |