MERCK 105326.0100 Lanthanium Nitrate Hexahydrate GR CAS No.10277-43-7
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105326 |
| Description | Lanthanum nitrate hexahydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10277-43-7 |
| EC number | 233-238-0 |
| Hill Formula | LaN₃O₉ * 6 H₂O |
| Chemical formula | La(NO₃)₃ * 6 H₂O |
| Molar Mass | 433.02 g/mol |
| HS Code | 2846 90 90 |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Lanthanum nitrate hexahydrate for analysis. CAS 10277-43-7, EC Number 233-238-0, chemical formula La(NO₃)₃ * 6 H₂O. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 126 °C (1013 hPa) (decomposition) |
| Melting Point | 69.9 °C |
| pH value | 3.4 (50 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 1300 kg/m3 |
| Solubility | 1230 - 1580 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 4500 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H272: May intensify fire; oxidizer.H318: Causes serious eye damage.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P220: Keep away from clothing and other combustible materials.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P370 + P378: In case of fire: Use dry sand, dry chemical or alcohol-resistant foam to extinguish. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | OE5250000 |
| Storage class | 5.1B Oxidizing hazardous materials |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | oxidizing, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1477, 5.1, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1477, 5.1, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1477, 5.1, II |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | ≥ 96.0 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.005 % |
| Sulphate (SO₄) | ≤ 0.005 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.002 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.001 % |
| Ce (Cerium) | ≤ 0.03 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.002 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1053260100 | 04022536063232 |