Ürün Kodu
SD.M.105323.0250
Ürün Markası
Key Spec Table
Add To My Favorites
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| ph Value | Solubility |
|---|---|
| 5.0 - 7 (18 g/l, H₂O, 25 °C) | 790 g/l OECD Test Guideline 105 |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1053230250 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 250 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 105323 |
| Synonyms | Laevulose, Levulose |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 57-48-7 |
| EC number | 200-333-3 |
| Hill Formula | C₆H₁₂O₆ |
| Molar Mass | 180.16 g/mol |
| HS Code | 1702 50 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | D(-)Fructose for microbiology. CAS 57-48-7, pH 5 - 6 (100 g/l, H₂O, 20 °C). |
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information | |
|---|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications | |
|---|---|
| Identity (IR-spectrum) | conforms |
| Spec. rotation (α 20/D; 10 %; water) | -93 - -91 ° |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.001 % |
| TLC-Test | conforms |
| Water | ≤ 0.5 % |
| Suitability for microbiology | conforms |