Key Spec Table
| ph Value | Solubility |
|---|
| 7.0 - 7.4 (43 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving) | 43 g/l |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105267 |
| Overview | GranuCult™ is our new brand name for our existing granulated dehydrated culture media which apply to new EN ISO 11133:2014 and various other ISO standards and FDA-BAM / USDA-FSIS methods for testing of food and water samples. All these media are currently being updated to be fully compliant to the latest version of these standards and regulations with respect to composition and quality control and will be available shortly. |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 7.0 - 7.4 (43 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving) |
| Solubility | 43 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance (clearness) | clear to slightly opalescent |
| Appearance (color) | red |
| pH-value (25 °C) | 7.0 - 7.4 |
| Growth promotion test in accordance with the current version of DIN EN ISO 11133. |
| Inoculum on reference medium (Bacillus cereus ATCC 11778 (WDCM 00001)) | |
| Colony count (Bacillus cereus ATCC 11778 (WDCM 00001)) | |
| Recovery on test medium (Bacillus cereus ATCC 11778 (WDCM 00001)) | ≥ 50 % |
| Inoculum on reference medium (Bacillus cytotoxicus DSM 22905) | |
| Colony count (Bacillus cytotoxicus DSM 22905) | |
| Recovery on test medium (Bacillus cytotoxicus DSM 22905) | ≥ 50 % |
| Growth (Bacillus subtilis ATCC 6633 (WDCM 00003)) | no limit |
| Growth (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | total inhibition |
| Growth (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | total inhibition |
| Colonies (Bacillus cereus ATCC 11778 (WDCM 00001)) | pink colonies with precipitation halo |
| Colonies (Bacillus cytotoxicus DSM 22905) | pink colonies with precipitation halo |
| Colonies (Bacillus subtilis ATCC 6633 (WDCM 00003)) | yellow colonies without precipitation halo |
| Incubation:B.cereus and B.cytotoxicus 24 ± 3 to 44 ± 4 hours at 30 ± 1 °Cother teststrains 44 ± 4 hours at 30 ± 1 °CA recovery rate of 50 % is equivalent to a productivity value of 0.5.The indicated colony counts result from the sum of a triple determination.Reference media: Tryptic Soy Agar |