Key Spec Table
| ph Value | Solubility |
|---|
| 7.2 (41 g/l, H₂O, 35 °C) | 41.5 g/l |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105262 |
| Synonyms | membrane filtration Enterococcus selective agar |
| Overview | GranuCult™ is our new brand name for our existing granulated dehydrated culture media which apply to new EN ISO 11133:2014 and various other ISO standards and FDA-BAM / USDA-FSIS methods for testing of food and water samples. All these media are currently being updated to be fully compliant to the latest version of these standards and regulations with respect to composition and quality control and will be available shortly. |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 7.2 (41 g/l, H₂O, 35 °C) |
| Bulk density | 580 kg/m3 |
| Solubility | 41.5 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H412: Harmful to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P273: Avoid release to the environment.P302 + P352 + P312: IF ON SKIN: Wash with plenty of water. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P362 + P364: Take off contaminated clothing and wash it before reuse.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 9Carcinogenic compounds and flammable compounds labelled "Highly toxic" or "Toxic": container F. Alkyl sulfates are carcinogenic; Take particular care to avoid inhalation and skin contact. To neutralize alkyl sulfates, add dropwise (from a dropping funnel) to concentrated ice-cool Ammonia solution (Cat.No. 105426) with vigorous stirring. Before placing in container D, check the pH with pH Universal indicator strips (Cat.No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |