MERCK 105228.0005 m-Cresol Purple İndicator
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105228 |
| Synonyms | m-Cresolsulfonphthalein, 2',2''-Dimethylphenolsulfonphthalein, MCP |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 2303-01-7 |
| EC number | 218-960-6 |
| Hill Formula | C₂₁H₁₈O₅S |
| Molar Mass | 382.43 g/mol |
| HS Code | 2934 99 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Bulk density | 480 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Appearance of solution (1 g/l; water) | passes test |
| 1st transition range | pH 1.2 - pH 2.8 pink - yellow |
| 2nd transition range | pH 7.4 - pH 9.0 brownish yellow - violet |
| Absorption maximum λ 1 max. (buffer pH 1,2) | 526 - 529 nm |
| Absorption maximum λ 2 max. (buffer pH 2,8) | 431 - 437 nm |
| Absorption maximum λ 3 max. (buffer pH 7,4) | 431 - 439 nm |
| Absorption maximum λ 4 max. (buffer pH 9,0) | 576 - 580 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 1 max.; 0.01 g/l; buffer pH 1,2; calc. on dried substances) | 750 - 880 |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 2 max.; 0.01 g/l; buffer pH 2,8; calc. on dried substances) | 400 - 470 |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 3 max.; 0.01 g/l; buffer pH 7,4; calc. on dried substances) | 380 - 440 |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 4 max.; 0.01 g/l; buffer pH 9,0; calc. on dried substances) | 700 - 830 |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 1 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1052280005 | 04022536866765 |