MERCK 105225.0005 Cresol Red İndicator
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105225 |
| Synonyms | o-Cresolsulfonphthalein |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 1733-12-6 |
| EC number | 217-064-2 |
| Grade | Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₂₁H₁₈O₅S |
| Molar Mass | 382.43 g/mol |
| HS Code | 2934 99 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 0.998 g/cm3 |
| Melting Point | 290 °C decomposes |
| Bulk density | 600 - 620 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance of solution(0,5 g/l; ethanol) | passes test |
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| 1st transition range | pH 0.5 - pH 2.5 pink - brownish yellow |
| 2nd transition range | pH 6.5 - pH 8.5 yellow - purple |
| Absorption maximum λ 1 max. (buffer pH 0.5) | 517 - 520 nm |
| Absorption maximum λ 2 max. (buffer pH 2.5) | 432 - 436 nm |
| Absorption maximum λ 3 max. (buffer pH 6.5) | 432 - 436 nm |
| Absorption maximum λ 4 max. (buffer pH 8.5) | 571 - 574 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 1 max.; 0.005 g/l; buffer pH 0.5; calc. on dried substances) | ≥ 1200 |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 2 max.; 0.005 g/l; buffer pH 2.5; calc. on dried substances) | 490 - 570 |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 3 max.; 0.005 g/l; buffer pH 6.5; calc. on dried substances) | 490 - 610 |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 4 max.; 0.005 g/l; buffer pH 8.5; calc. on dried substances) | 1000 - 1190 |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 5 % |
| Sensitivity test | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1052250005 | 04022536062419 |
| 1052250025 | 04022536062426 |