MERCK 105221.0250 Ion Exchanger Dowex® 50 Wx 8 (Strongly Acidic Cation Exchanger), H+ Form CAS No.69011-20-7
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105221 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 69011-20-7 |
| HS Code | 3914 00 19 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 0.690 g/cm3 |
| Ignition temperature | >500 °C |
| Water absorption | 640 - 720 g/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear eye protection/ face protection.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P337 + P313: If eye irritation persists: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Description | light yellow to brown spherules |
| Particle size (0,09-0,25 mm) | ≥ 70.0 % |
| Total capacity | ≥ 1.7 mol/l |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1052210250 | 04022536062365 |