MERCK 105206.0050 Creatinine for Biochemistry CAS No.60-27-5
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105206 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 60-27-5 |
| EC number | 200-466-7 |
| Hill Formula | C₄H₇N₃O |
| Molar Mass | 113.12 g/mol |
| HS Code | 2933 29 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Creatinine for biochemistry. CAS 60-27-5, pH 7.0 - 9.0 (50 g/l, H₂O, 20 °C). |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.39 g/cm3 (20.3 °C) |
| Flash point | 290 °C |
| Melting Point | 305 °C (decomposition) |
| pH value | 7.0 - 9.0 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 484 kg/m3 |
| Solubility | 90 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Specifications |
|---|
| Assay (perchloric acid titration) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| pH-value (5 %; water) | 7 - 9 |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (234 nm; 0.001 %; buffer pH 7.0) | 620 - 640 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.2 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.001 % |
| Creatine (HPLC) | ≤ 0.2 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1052060050 | 04022536062167 |
| 1052060500 | 04022536062174 |