MERCK 105174.0500 Hematoxylin Solution
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105174 |
| Description | Hematoxylin solution modified acc. to Gill III |
| Overview | Hematoxylin solution modified acc. to Gill III - for microscopy, is used for human-medical cell diagnosis and serves the histological and clinico-cytological investigation of sample material of human origin. It is a ready-to-use staining solution that when used together with other in vitro diagnostic products from our portfolio makes target structures evaluable for diagnostic purposes in histological and clinico-cytological specimen materials, for example histological sections of e. g. the kidney, muscle tissue, heart, or lung. In hematoxylin-eosin staining (H&E), the most widely used histological staining technique, nuclear staining is achieved using ready-to-use staining solutions, such as Mayer’s hemalum solution or Hematoxylin solution modified according to Gill III. The dye is oxidized in a controlled manner, which renders the results robust and allows a brilliant differentiation of the stained structures. Counterstaining of i.e. for proteins, collagen, keratin, intercellular substances can be performed with alcoholic or aqueous Eosin Y solution 0.5 %.A 500 ml bottle is sufficient for 1500 - 2500 stainings. It is registered as IVD and CE product. For more details, please see instructions for use (IFU). The IFU can be downloaded from this webpage. |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3212 90 90 |
| Quality Level | MQ400 |
| Applications |
|---|
| Application | for microscopy |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.07 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 2.5 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H318: Causes serious eye damage.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure if swallowed.EUH210: Safety data sheet available on request. |
| Precautionary Statement(s) | P260: Do not breathe mist or vapours.P280: Wear eye protection/ face protection.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P314: Get medical advice/ attention if you feel unwell.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Suitability for microscopy | passes test |
| Nuclei | dark blue to dark violet |
| Cytoplasm | pink to red |
| intercellular substances | pink to red |
| Erythrocytes | yellow to orange |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1051740500 | 04022536061894 |
| 1051741000 | 04022536948126 |
| 1051742500 | 04022536061900 |