MERCK 105153.0500 Potassium Sulfate Gr For Analysis Acs,Iso,Reag. Ph Eur CAS No.7778-80-5
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105153 |
| Replaces | PX1595; PX1595-1; PX1595-5; PX1595-6; PX1595-20 |
| Synonyms | Potassium pyrosulfate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7778-80-5 |
| EC number | 231-915-5 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | K₂O₄S |
| Chemical formula | K₂SO₄ |
| Molar Mass | 174.27 g/mol |
| HS Code | 3104 30 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 1689 °C (1013 hPa) |
| Density | 2.662 g/cm3 |
| Melting Point | 1067 °C |
| pH value | 7 (H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 800 kg/m3 |
| Solubility | 111 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 6600 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | TT5900000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (alkalimetric) | ≥ 99.0 % |
| Insoluble matter | ≤ 0.01 % |
| pH-value (5 %; water, 25 °C) | 5.5 - 7.5 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0005 % |
| Total nitrogen (N) | ≤ 0.0005 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0005 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0002 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.002 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.02 % |
| Corresponds to ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1051530500 | 04022536061719 |
| 1051531000 | 04022536061726 |
| 1051535000 | 04022536061740 |
| 1051539025 | 04027269276492 |