MERCK 105110.0100 Potassium Hexahydroxoantimonate(V) Cryst. Gr For Analysis UN1549 6.1, III CAS No.12208-13-8
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105110 |
| Synonyms | Potassium antimonate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 12208-13-8 |
| EC index number | 051-003-00-9 |
| EC number | 235-387-7 |
| Hill Formula | H₆KO₆Sb |
| Chemical formula | K[Sb(OH)₆] |
| Molar Mass | 262.9 g/mol |
| HS Code | 2841 90 60 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 7.5 - 9.0 (20 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 1200 kg/m3 |
| Solubility | 20 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302 + H332: Harmful if swallowed or if inhaled.H411: Toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P261: Avoid breathing dust.P264: Wash skin thoroughly after handling.P271: Use only outdoors or in a well-ventilated area.P273: Avoid release to the environment.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 15Heavy metal-containing solutions and solids: container E. Stir Raney nickel (also: Urushibara nickel) in the form of an aqueous suspension into hydrochloric acid (Cat. No. 100312) until dissolved (container E). Neither Raney nickel itself nor any filter residues should be allowed to dry out, otherwise they will spontaneously ignite in air. In this context, heavy metal means any compound of antimony, arsenic, cadmium, chromium(VI), copper, lead, nickel and tin, as well as these subtances in metallic form, if they are classified as hazardous (acc. to AbfallverzeichnisV - Waste Catalogue Ordinance, Appendix 3). Other heavy metals should be collected separately. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3077, 9, III, Marine Pollutant: P |
| Specifications |
|---|
| Identity | passes test |
| Assay (iodometric, calculated on calcined substance) | ≥ 99.0 % |
| Free alkali (as KOH) | ≤ 0.1 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.2 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1051100100 | 04022536061252 |