MERCK 105101.5000 Di-Potassium Hydrogen Phosphate Emprove CAS No.7758-11-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105101 |
| Synonyms | Dipotassium hydrogen phosphate, Potassium phosphate dibasic, Dipotassium Phosphate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7758-11-4 |
| EC number | 231-834-5 |
| Grade | Ph Eur,BP,E 340 |
| Hill Formula | HK₂O₄P |
| Chemical formula | K₂HPO₄ |
| Molar Mass | 174.18 g/mol |
| HS Code | 2835 24 00 |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.45 g/cm3 (20.5 °C) |
| Melting Point | >450 °C (decomposition) |
| pH value | 9.2 (H₂O) |
| Bulk density | 700 - 1000 kg/m3 |
| Solubility | 1600 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 8000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | TC5580000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (alkalimetric, calculated on dried substance) | 98.0 - 101.0 % |
| Assay (out of dried substance) | ≥ 98.0 % |
| Identity | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| In water insoluble matter | ≤ 0.2 % |
| pH-value (1 %, water) | 8.7 - 9.4 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.02 % |
| Fluoride (F) | ≤ 0.0010 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.1 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.0005 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0001 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.0001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0010 % |
| Hg (Mercury) | ≤ 0.0001 % |
| Na (Sodium) | ≤ 1.5 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0001 % |
| Potassium dihydrogen phosphate | ≤ 2.5 % |
| Residual solvents (ICH Q3C) | excluded by manufacturing process |
| Reducing substances | passes test |
| Loss on drying (130 °C) | ≤ 2.0 % |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*). |
| Corresponds to Ph Eur, BP, E 340Conforms to the purity criteria on food additives according to the current European Commission Regulation. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1051010001 | 04027269279677 |
| 1051011000 | 04022536060927 |
| 1051015000 | 04022536060941 |
| 1051019029 | 04022536952918 |
| 1051019525 | 04022536952925 |