MERCK 105099.0250 Di-Potassium Hydrogen Phosphate Trihydrate Gr For Analysis CAS No.16788-57-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105099 |
| Replaces | PX1571; PX1571-1; PX1571-20 |
| Synonyms | Potassium phosphate dibasic |
| Description | di-Potassium hydrogen phosphate trihydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 16788-57-1 |
| EC number | 231-834-5 |
| Hill Formula | HK₂O₄P * 3 H₂O |
| Chemical formula | K₂HO₄P * 3 H₂O |
| Molar Mass | 228.23 g/mol |
| HS Code | 2835 24 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 340 °C (anhydrous substance),decomposes |
| pH value | 9.2 - 9.4 (50 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 800 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric) | ≥ 99.0 % |
| pH-value (5 %; water) | 9.1 - 9.3 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.001 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.005 % |
| Total nitrogen (N) | ≤ 0.001 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.001 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.00005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.1 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1050990250 | 04022536060842 |
| 1050991000 | 04022536060859 |
| 1050995000 | 04022536683829 |
| 1050999025 | 04022536060873 |
| 1050999050 | 04022536060880 |