Ürün Kodu
SD.M.105082.0250
Ürün Markası
Key Spec Table
Add To My Favorites
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|---|---|---|---|
| 7722-64-7 | 231-760-3 | KMnO₄ | 158.03 g/mol | ACS,Reag. Ph Eur |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1050820250 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Glass bottle | 250 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1050821000 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Glass bottle | 1 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 105082 |
| Synonyms | Permanganic acid potassium salt |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 7722-64-7 |
| EC index number | 025-002-00-9 |
| EC number | 231-760-3 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | KMnO₄ |
| Molar Mass | 158.03 g/mol |
| HS Code | 2841 61 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 2.70 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | >240 °C (decomposition) |
| pH value | 7 - 9 (20 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure |