MERCK 105063.0500 Potassium Nitrate Gr For Analysis Emsure CAS No.7757-79-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105063 |
| Synonyms | Nitric acid potassium salt |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7757-79-1 |
| EC number | 231-818-8 |
| Grade | ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | KNO₃ |
| Chemical formula | KNO₃ |
| Molar Mass | 101.10 g/mol |
| HS Code | 2834 21 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.109 g/cm3 (16 °C) |
| Melting Point | 334 °C |
| pH value | 5.0 - 7.5 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 800 kg/m3 |
| Solubility | 320 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3015 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H272: May intensify fire; oxidizer. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P220: Keep away from clothing and other combustible materials.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P370 + P378: In case of fire: Use dry sand, dry chemical or alcohol-resistant foam to extinguish.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Warning |
| RTECS | TT3700000 |
| Storage class | 5.1B Oxidizing hazardous materials |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | oxidizing |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1486, 5.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1486, 5.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1486, 5.1, III |
| Specifications |
|---|
| Assay (alkalimetric) | ≥ 99.0 % |
| pH-value (5 %; water) | 5.0 - 7.5 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.001 % |
| Iodate (IO₃) | ≤ 0.0005 % |
| Nitrite (NO₂) | ≤ 0.001 % |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 0.0005 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.003 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0005 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.001 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0003 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.0015 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.02 % |
| NH₄ (Ammonium) | ≤ 0.001 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0001 % |
| Corresponds to ISO,Reag. Ph Eur |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1050630500 | 04022536060255 |
| 1050631000 | 04022536060279 |
| 1050635000 | 04022536060293 |
| 1050639025 | 04027269691561 |