Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|
| 7758-05-6 | 231-831-9 | IO3 * K | KIO₃ | 214 g/mol | FCC |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105050 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7758-05-6 |
| EC number | 231-831-9 |
| Grade | FCC |
| Hill Formula | IO3 * K |
| Chemical formula | KIO₃ |
| Molar Mass | 214 g/mol |
| HS Code | 2829 90 31 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 3.98 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 560 °C decomposes |
| pH value | 6 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 2000 kg/m3 |
| Solubility | 92 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H272: May intensify fire; oxidizer.H302: Harmful if swallowed.H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P220: Keep away from clothing and other combustible materials.P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | NN1350000 |
| Storage class | 5.1B Oxidizing hazardous materials |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 22Inorganic peroxides and oxidants as well as bromine and iodine should be rendered harmless by reduction with acidic sodium thiosulfate solution (Cat. No. 106513); container D or E. Slightly soluble oxidants should be collected separately in container E or I. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1479, 5.1, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1479, 5.1, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1479, 5.1, II |
| Specifications |
|---|
| Assay (iodometric, calc. on dried substance) | 99.8 - 101.0 % |
| Identity | passes test |
| Acidity,Alkalinity | passes test |
| Chlorate | passes test |
| Iodide (I) | passes test |
| Sulfate (SO₄) | passes test |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.001 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0003 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0004 % |
| Loss on drying (130 °C) | ≤ 0.05 % |
| Conforms to FCC. |