Ürün Kodu
SD.M.105040.1000
Ürün Markası
Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|---|---|---|---|---|
| 7681-11-0 | 231-659-4 | IK | KI | 166.01 g/mol | Ph Eur,BP,ChP,JP,USP |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1050400001 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Fibre case | 3 x 1 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1050401000 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 1 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1050405000 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 5 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1050409029 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Double PE Sack | 25 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 105040 |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 7681-11-0 |
| EC number | 231-659-4 |
| Grade | Ph Eur,BP,ChP,JP,USP |
| Hill Formula | IK |
| Chemical formula | KI |
| Molar Mass | 166.01 g/mol |
| HS Code | 2827 60 12 |
| Quality Level | MQ600 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Boiling point | 1325 °C (1013 hPa) |
| Density | 3.13 g/cm3 |
| Melting Point | 680 °C |
| pH value | 6.9 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 1 hPa (745 °C) |
| Bulk density | 1500 kg/m3 |
| Solubility | 1430 g/l |
| Toxicological Information | |
|---|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 2779 mg/kg |
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage | Store at +2°C to +25°C. |