MERCK 105012.9050 Potassium Hydroxide Pellets EMPLURA (9050) CAS No.1310-58-3
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105012 |
| Synonyms | Potash caustic |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 1310-58-3 |
| EC index number | 019-002-00-8 |
| EC number | 215-181-3 |
| Hill Formula | HKO |
| Chemical formula | KOH |
| Molar Mass | 56.11 g/mol |
| HS Code | 2815 20 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.04 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 360 °C |
| pH value | 13.5 (5.6 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure | 1 hPa (719 °C) |
| Solubility | 1130 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 333 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.H302: Harmful if swallowed.H314: Causes severe skin burns and eye damage. |
| Precautionary Statement(s) | P234: Keep only in original packaging.P260: Do not breathe dust.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | TT2100000 |
| Storage class | 8A Combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 13Bases and alcoholates should be diluted if necessary by carefully stirring them into water and then neutralized (protective gloves, fume cupboard!) with hydrochloric acid (Cat. No. 100312). Before placing in container D, check the pH with pH universal indicator strips (Cat. No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, corrosive |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1813, 8, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1813, 8, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1813, 8, II, Segregation Group: 18 (Alkalis) |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric, KOH) | ≥ 84.0 % |
| Carbonate (as K₂CO₃) | ≤ 2.0 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.01 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.01 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.002 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.002 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1050121000 | 04022536059266 |
| 1050125000 | 04022536059280 |
| 1050129050 | 04022536059303 |