MERCK 104982.1000 Potassium Hexacyanoferrate (II) Trihydrate extra pure (ferrocyanide) CAS No.14459-95-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104982 |
| Synonyms | Potassium ferrocyanide |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 14459-95-1 |
| EC number | 237-722-2 |
| Hill Formula | C₆FeK₄N₆ * 3H₂O |
| Chemical formula | K₄[Fe(CN)₆]*3H₂O |
| Molar Mass | 422.39 g/mol |
| HS Code | 2837 20 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.85 g/cm3 (20 °C) (anhydrous substance) |
| Melting Point | 70 °C Elimination of water of crystallisation |
| pH value | 8.0 - 10 (211 g/l, H₂O, 25 °C) (anhydrous substance) |
| Bulk density | 950 - 1050 kg/m3 |
| Solubility | 289 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3613 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (cerimetric) | ≥ 99.0 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0003 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0025 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.0025 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1049821000 | 04022536058825 |
| 1049829025 | 04022536584348 |