MERCK 104935.5000 Potassium Chloride Emprove CAS No.7447-40-7
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104935 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7447-40-7 |
| EC number | 231-211-8 |
| Grade | Ph Eur,BP,JP,USP,FCC,E 508 |
| Hill Formula | ClK |
| Chemical formula | KCl |
| Molar Mass | 74.56 g/mol |
| HS Code | 3105 10 00 |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 1413 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.98 g/cm3 (20.0 °C) |
| Melting Point | 770 °C |
| pH value | 5.5 - 8.5 (50.0 g/l, H₂O, 20.0 °C) |
| Bulk density | 1000 kg/m3 |
| Solubility | 347 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 2600 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | TS8050000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (argentometric; calculated on dried substance) | 99.0 - 100.5 % |
| Assay (argentometric; dried substance) | 99.0 - 101.0 % |
| Identity | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| Free acid, free alkali | passes test |
| Acidity or alkalinity | passes test |
| Bromide (Br) | passes test |
| ≤ 0.1 % |
| Bromide, Iodide (Br,I) | passes test |
| Iodide (I) | passes test |
| ≤ 0.005 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.01 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.00050 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00010 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0001 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.0001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.001 % |
| Hg (Mercury) | ≤ 0.0001 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.05 % |
| Na (sodium) | passes test |
| Pb (Lead)* | ≤ 0.0002 |
| Ca + Mg (calcium and magnesium) | passes test |
| Magnesium and alkaline-earth metals (as Ca) | ≤ 0.0200 % |
| Residual solvents (ICH Q3C) | excluded by production process |
| Loss on drying (130 °C, 3 h) | ≤ 0.5 % |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*). |
| Corresponds to Ph Eur, BP, JP, USP, FCC, E 508Conforms to the purity criteria on food additives according to the current European Commission Regulation. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1049355000 | 04022536057415 |
| 1049357025 | 04054839362330 |
| 1049359029 | 04022536952635 |
| 1049359100 | 04027269671518 |
| 1049359500 | 04022536952642 |