MERCK 104871.5000 Potassium Dihydrogen Phosp. Emprove CAS No.7778-77-0
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104871 |
| Synonyms | mono-Potassium orthophosphate, Potassium biphosphate, Potassium phosphate monobasic |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7778-77-0 |
| EC number | 231-913-4 |
| Grade | Ph Eur,BP,JPC,NF,E 340 |
| Hill Formula | H₂KO₄P |
| Chemical formula | KH₂PO₄ |
| Molar Mass | 136.09 g/mol |
| HS Code | 2835 24 00 |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.33 g/cm3 (21.5 °C) |
| Melting Point | 252.6 °C (decomposition) |
| pH value | 4.2 - 4.6 (20 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 4640 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | TC6615500 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (alkalimetric, calculated on dried substance) | 98.0 - 100.5 % |
| Assay (alkalimetric; dried substance) | ≥ 99.0 % |
| Appearance of solution | passes test |
| Identity | passes test |
| Insoluble substances | ≤ 0.2 % |
| pH-value (1 %; water) | 4.2 - 4.8 |
| pH-value (2 %; water) | 4.2 - 4.6 |
| pH-value (5 %; water) | 4.2 - 4.5 |
| Carbonate | passes test |
| Condensed phosphate | passes test |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.009 % |
| Fluoride (F) | ≤ 0.0010 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.017 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0010 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.0005 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0001 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.0001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0010 % |
| Hg (Mercury) | ≤ 0.0001 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.1 % |
| passes test |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0001 % |
| Sb (Antimony) (*) | ≤ 0.0009 |
| Residual solvents (ICH Q3C) | excluded by manufacturing process |
| Reducing substances | passes test |
| Loss on drying (105 °C) | ≤ 0.5 % |
| Loss on drying (130 °C) | ≤ 1.0 % |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*). |
| Corresponds to Ph Eur, BP, JPC, NF, E 340Conforms to the purity criteria on food additives according to the current European Commission Regulation. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1048710001 | 04027269279721 |
| 1048711000 | 04022536056029 |
| 1048715000 | 04022536056043 |
| 1048719029 | 04027269986056 |
| 1048719050 | 04022536056050 |
| CO1E1048719050 | 04061839009462 |