Pricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104818 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3824 99 79 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 100 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.13 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 6.2 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P273: Avoid release to the environment.P391: Collect spillage.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 27Residues containing valuable recoverable metals should be forwarded for recycling. Container H. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3082, 9, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3082, 9, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3082, 9, III, Marine Pollutant: P |
| Specifications |
|---|
| concentration (KCl) | 2.97 - 3.03 mol/l |
| Ag (Silver) | ≥ 0.16 g/l |