MERCK 104761.0500 Iodine Resublimed GR, ACS, ISO CAS No.7553-56-2
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104761 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7553-56-2 |
| EC index number | 053-001-00-3 |
| EC number | 231-442-4 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | I₂ |
| Molar Mass | 253.81 g/mol |
| HS Code | 2801 20 10 |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Iodine sublimated for analysis EMSURE® ACS,ISO,Reag. Ph Eur. CAS 7553-56-2, pH 5.4 (H₂O) (saturated solution). |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 184.4 °C (1013 hPa) |
| Density | 4.930 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 113.5 °C |
| pH value | 5.4 (H₂O) (saturated solution) |
| Vapor pressure | 0.41 hPa (25 °C) |
| Viscosity kinematic | 0.57 mm2/s (116 °C) liquid |
| Bulk density | 2100 kg/m3 |
| Solubility | 0.3 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 14000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit 1425 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302 + H312 + H332: Harmful if swallowed, in contact with skin or if inhaled.H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H335: May cause respiratory irritation.H372: Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure if swallowed.H400: Very toxic to aquatic life. |
| Precautionary Statement(s) | P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P302 + P352 + P312: IF ON SKIN: Wash with plenty of water. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P314: Get medical advice/ attention if you feel unwell. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | NN1575000 |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 22Inorganic peroxides and oxidants as well as bromine and iodine should be rendered harmless by reduction with acidic sodium thiosulfate solution (Cat. No. 106513); container D or E. Slightly soluble oxidants should be collected separately in container E or I. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3495, 8 (6.1), III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3495, 8 (6.1), III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3495, 8 (6.1), III, Marine Pollutant: P |
| Specifications |
|---|
| Assay (iodometric) | 99.8 - 100.5 % |
| Identity | passes test |
| Bromide and Chloride (as Cl) | ≤ 0.005 % |
| Non volatile matter (105 °C) | ≤ 0.01 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1047610100 | 04022536054582 |
| 1047610500 | 04022536054599 |