MERCK 104724.0025 Indigo Carmine(C.I.73015) GR CAS No.860-22-0
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104724 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 860-22-0 |
| EC number | 212-728-8 |
| Hill Formula | C₁₆H₈N₂Na₂O₈S₂ |
| Molar Mass | 466.36 g/mol |
| HS Code | 3212 90 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 0.71 g/cm3 (29 °C) |
| Melting Point | >340 °C |
| pH value | 7 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 700 - 900 kg/m3 |
| Solubility | 1 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H317: May cause an allergic skin reaction. |
| Precautionary Statement(s) | P261: Avoid breathing dust.P272: Contaminated work clothing should not be allowed out of the workplace.P280: Wear protective gloves.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P333 + P313: If skin irritation or rash occurs: Get medical advice/ attention.P362 + P364: Take off contaminated clothing and wash it before reuse. |
| Signal Word | Warning |
| RTECS | DU3000000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Dye content (spectrophotometrically) | ≥ 80 % |
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Absorption maximum λmax. (water) | 608 - 612 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax; 0.01 g/l; water) | 380 - 475 |
| TLC-Test | passes test |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 10 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1047240025 | 04022536054100 |