MERCK 104718.2500 Isooctane for Spectroscopy Uvasol® CAS No.540-84-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104718 |
| Synonyms | 2,2,4-Trimethylpentane, Isobutyltrimethylmethane, iso-Octane |
| Description | Isooctane |
| Overview | Accurate analytic results in UV/VIS and infrared spectroscopy depend on the use of very pure solvents for sample preparation. The Uvasol® solvents range has been specially designed for spectroscopy and other applications requiring solvents of the highest spectral purity. The refinement process allows a greater degree of security in applications and avoids misinterpretation of analytical results caused by traces of UV, IR and fluorescence contamination. Uvasol® solvents offer best UV transmittance. In all specifications the minimum transmittance for 5 typical wavelengths are identified. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 540-84-1 |
| EC index number | 601-009-00-8 |
| EC number | 208-759-1 |
| Hill Formula | C₈H₁₈ |
| Chemical formula | CH₃C(CH₃)₂CH₂CH(CH₃)CH₃ |
| Molar Mass | 114.23 g/mol |
| HS Code | 2901 10 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Isooctane for spectroscopy Uvasol®. CAS 540-84-1, EC Number 208-759-1, chemical formula CH₃C(CH₃)₂CH₂CH(CH₃)CH₃. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 99 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.69 g/cm3 (15 °C) |
| Explosion limit | 1 - 6 %(V) |
| Flash point | -12 °C |
| Ignition temperature | 410 °C |
| Melting Point | -107 °C |
| Saturation concentration (air) | 239 g/m3 (20 °C) |
| Vapor pressure | 120 hPa (37.80 °C) |
| Solubility | 0.56 mg/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 2500 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H304: May be fatal if swallowed and enters airways.H315: Causes skin irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P273: Avoid release to the environment.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P331: Do NOT induce vomiting.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | SA3320000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, harmful, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1262, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1262, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1262, 3, II, Marine Pollutant: P |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.8 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.0002 % |
| Water | ≤ 0.005 % |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Acidity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Fluorescence (as quinine at 254 nm) | ≤ 1.0 ppb |
| Fluorescence (as quinine at 365 nm) | ≤ 1.0 ppb |
| Transmission (at 205nm) | ≥ 30 % |
| Transmission (at 215 nm) | ≥ 65 % |
| Transmission (at 220 nm) | ≥ 80 % |
| Transmission (at 225 nm) | ≥ 85 % |
| Transmission (at 235 nm) | ≥ 90 % |
| Transmission (at 245 nm) | ≥ 98 % |
| Transmission (from 255 nm) | ≥ 99 % |
| Absorbance (at 205nm) | ≤ 0.52 |
| Absorbance (at 215 nm) | ≤ 0.19 |
| Absorbance (at 220 nm) | ≤ 0.10 |
| Absorbance (at 225 nm) | ≤ 0.07 |
| Absorbance (at 235 nm) | ≤ 0.05 |
| Absorbance (at 245 nm) | ≤ 0.01 |
| Absorbance (from 255 nm) | ≤ 0.004 |
| Meet the requirements of "Specific use spectroscopy" according ACS and Reag. Ph Eur |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1047180500 | 04022536054018 |
| 1047182500 | 04022536054032 |