Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass |
|---|
| 540-84-1 | 208-759-1 | C₈H₁₈ | CH₃C(CH₃)₂CH₂CH(CH₃)CH₃ | 114.23 g/mol |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104717 |
| Synonyms | 2,2,4-Trimethylpentane, Isobutyltrimethylmethane, iso-Octane |
| Description | Isooctane |
| Overview | With their high degree of UV transmittance, low particle count, low acidity and alkalinity and low evaporation residue level, LiChrosolv® solvents are ideal for reproducible separations. Since separations are normally carried out under gradient conditions in analytical HPLC, we offer solvents in "gradient grade" as well as "isocratic grade". This enables to minimize the gradient effect of the solvent involved. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 540-84-1 |
| EC index number | 601-009-00-8 |
| EC number | 208-759-1 |
| Hill Formula | C₈H₁₈ |
| Chemical formula | CH₃C(CH₃)₂CH₂CH(CH₃)CH₃ |
| Molar Mass | 114.23 g/mol |
| HS Code | 2901 10 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Isooctane for liquid chromatography LiChrosolv®. CAS 540-84-1, EC Number 208-759-1, chemical formula CH₃C(CH₃)₂CH₂CH(CH₃)CH₃. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 99 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.69 g/cm3 (15 °C) |
| Explosion limit | 1 %(V) |
| Flash point | -12 °C |
| Ignition temperature | 410 °C |
| Melting Point | -107 °C |
| Saturation concentration (air) | 239 g/m3 (20 °C) |
| Vapor pressure | 120 hPa (37.80 °C) |
| Solubility | 0.56 mg/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 2500 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H304: May be fatal if swallowed and enters airways.H315: Causes skin irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P273: Avoid release to the environment.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P331: Do NOT induce vomiting.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | SA3320000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, harmful, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1262, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1262, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1262, 3, II, Marine Pollutant: P |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Evaporation residue | ≤ 2.0 mg/l |
| Water | ≤ 0.01 % |
| Acidity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Transmission (at 210 nm) | ≥ 50 % |
| Transmission (at 220 nm) | ≥ 80 % |
| Transmission (from 245 nm) | ≥ 98 % |
| Filtered by 0.2 µm filter |