MERCK 104616.0250 Hydroxylammonium Chloride GR for analysis CAS No.5470-11-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104616 |
| Synonyms | Hydroxylamine hydrochloride |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 5470-11-1 |
| EC index number | 612-123-00-2 |
| EC number | 226-798-2 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | ClH₄NO |
| Chemical formula | NH₂OH * HCl |
| Molar Mass | 69.49 g/mol |
| HS Code | 2825 10 20 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.67 g/cm3 (25 °C) |
| Melting Point | 154 °C |
| pH value | 2.5 - 3.5 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 0.054 Pa (50 °C) |
| Bulk density | 900 kg/m3 |
| Solubility | 470 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.H302 + H312: Harmful if swallowed or in contact with skin.H315: Causes skin irritation.H317: May cause an allergic skin reaction.H319: Causes serious eye irritation.H351: Suspected of causing cancer.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure if swallowed.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P302 + P352 + P312: IF ON SKIN: Wash with plenty of water. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Warning |
| RTECS | NC3675000 |
| Storage class | 4.1A Other explosive hazardous materials |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 10Organic peroxides can be detected in aqueous solutions or organic solvents using the Perex-Test® (Cat. No. 116206). Pure peroxides are diluted to min. 10% in a suitable solvent or with water and added in small portions, with temperature control, to iron(II) chloride (Cat. No. 103860) solution. Test for complete reaction with the Perex-Test® (Cat. No. 116206). Container D. Explosive substances (storage class 4.1A) should be packed separately and tightly sealed for disposal. Ensure sufficient phlegmatization by water or the stated phlegmatizing agent! |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | explosive, harmful, irritant, carcinogenic, sensitizing, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3260, 8, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3260, 8, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3260, 8, III, Segregation Group: 1 (Acids) |
| Specifications |
|---|
| Assay (manganometric) | ≥ 99.0 % |
| Clarity of the solution in Ethanol | passes test |
| pH-value (5 %; water) | 2.5 - 3.5 |
| Titrable free acid | ≤ 0.25 meq/g |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.002 % |
| Heavy metals (ACS) | ≤ 0.0005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| NH₄ (Ammonium) | passes test |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0005 % |
| Total sulfur (as sulfate) | ≤ 0.005 % |
| Residue on ignition (as sulfate) | ≤ 0.01 % |
| Corresponds to ACS, ISO, Reag. Ph Eur |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1046160250 | 04022536053363 |
| 1046161000 | 04022536053387 |