MERCK 104603.0100 Hydrazinium Sulfate GR CAS No.10034-93-2
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104603 |
| Synonyms | Hydrazonium sulfate |
| Description | Hydrazinium sulfate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10034-93-2 |
| EC index number | 007-014-00-6 |
| EC number | 233-110-4 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | H₆N₂O₄S |
| Chemical formula | N₂H₆SO₄ |
| Molar Mass | 130.12 g/mol |
| HS Code | 2825 10 10 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.370 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 254 °C (decomposition) |
| pH value | 1.3 (52 g/l, H₂O) |
| Bulk density | 450 kg/m3 |
| Solubility | 30 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 601 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H301 + H311 + H331: Toxic if swallowed, in contact with skin or if inhaled.H314: Causes severe skin burns and eye damage.H317: May cause an allergic skin reaction.H350: May cause cancer.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P260: Do not breathe dust.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1C Combustible, acute toxic Cat.3 / toxic compounds or compounds which causing chronic effects |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 9Carcinogenic compounds and flammable compounds labelled "Highly toxic" or "Toxic": container F. Alkyl sulfates are carcinogenic; Take particular care to avoid inhalation and skin contact. To neutralize alkyl sulfates, add dropwise (from a dropping funnel) to concentrated ice-cool Ammonia solution (Cat.No. 105426) with vigorous stirring. Before placing in container D, check the pH with pH Universal indicator strips (Cat.No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | carcinogenic, toxic, sensitizing, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2923, 8 (6.1), III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2923, 8 (6.1), III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2923, 8 (6.1), III, Segregation Group: 1 (Acids) |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1046030100 | 04022536053288 |
| 1046030500 | 04022536053295 |