MERCK 104595.0005 Calconcarboxylic Acid Metal (PM) İndicator
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104595 |
| Synonyms | Patton and Reeders Reagent, 2-Hydroxy-1-(2-hydroxy-4-sulfo-1-naphthylazo)-naphthalene-3-carboxylic acid |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 3737-95-9 |
| EC number | 223-117-0 |
| Hill Formula | C₂₁H₁₄N₂O₇S * 2 H₂O |
| Molar Mass | 474.45 g/mol |
| HS Code | 2927 00 29 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 300 °C |
| Bulk density | 400 kg/m3 |
| Solubility | 8 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H335: May cause respiratory irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P261: Avoid breathing dust.P264: Wash skin thoroughly after handling.P271: Use only outdoors or in a well-ventilated area.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +5°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Appearance of solution (0.1 g/l; ethanol) | passes test |
| Absorption maximum λmax. (Ethanol) | 569 - 572 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax.; 0.025 g/l; ethanol; calc. on water free substance) | ≥ 250 |
| Water (according to Karl Fischer) | ≤ 9 % |
| Suitability as indicator (for metal titration) | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1045950005 | 04022536053202 |
| 1045950025 | 04022536053219 |