MERCK 104594.0050 Calcon (C.I.15705) Metal İndicator CAS No.2538-85-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104594 |
| Synonyms | 2-Hydroxy-1-(2-hydroxy-1-naphthylazo)naphthalene-4-sulfonic acid sodium salt |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 2538-85-4 |
| EC number | 219-810-2 |
| Hill Formula | C₂₀H₁₃N₂NaO₅S |
| Molar Mass | 416.39 g/mol |
| HS Code | 2927 00 29 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 9.4 (10 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 530 kg/m3 |
| Solubility | 20 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Absorption maximum λmax. (buffer pH 12.2) | 634 - 640 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax; 0.015 g/l; buffer pH 12.2; calculated on dried substance) | 250 - 400 |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 10 % |
| Suitability as indicator (for metal titration) | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1045940050 | 04022536053172 |