Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Molar Mass |
|---|
| 63451-35-4 | 264-197-7 | C₂₀H₁₁N₂Na₃O₁₁S₃ | 620.47 g/mol |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104593 |
| Synonyms | 2,2'-Dihydroxy-1,1'-azonaphthalene-3',4,6'-trisulfonic acidtrisodiumsalt |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 63451-35-4 |
| EC number | 264-197-7 |
| Hill Formula | C₂₀H₁₁N₂Na₃O₁₁S₃ |
| Molar Mass | 620.47 g/mol |
| HS Code | 2927 00 29 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 2 - 3 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 330 kg/m3 |
| Solubility | 340 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Appearance of solution (3 g/l; water) | passes test |
| Absorption maximum λmax. (buffer pH 12.0; EDTA) | 645 - 650 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax.; 0.005 g/l; buffer pH 12.0; EDTA; calc. on dried substances) | 350 - 450 |
| Loss on Drying (105 °C) | ≤ 5 % |
| Suitability as indicator (for metal titration) | passes test |