MERCK 104481.0250 Mercury (II) Sulfate Extra Pure CAS No.7783-35-9
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104481 |
| Description | Mercury(II) sulfate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7783-35-9 |
| EC index number | 080-002-00-6 |
| EC number | 231-992-5 |
| Hill Formula | HgO₄S |
| Chemical formula | HgSO₄ |
| Molar Mass | 296.65 g/mol |
| HS Code | 2852 10 19 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 6.470 g/cm3 |
| Ignition temperature | >450 °C |
| pH value | 1 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 670 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H300 + H310 + H330: Fatal if swallowed, in contact with skin or if inhaled.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P262: Do not get in eyes, on skin, or on clothing.P264: Wash skin thoroughly after handling.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing.P302 + P352 + P310: IF ON SKIN: Wash with plenty of water. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1B Non-combustible, acute toxic Cat. 1 and 2 / very toxic hazardous materials |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 20Mercury residues and salts. Elemental mercury must be taken up with Chemizorb® Hg (Cat. No 112576): container G. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | very toxic, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1645, 6.1, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1645, 6.1, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1645, 6.1, II, Marine Pollutant: P, Segregation Group: 7 (Heavy metals and their salts (including their organometallic compounds))11 (Mercury and mercury compounds) |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | ≥ 99.0 % |
| Identity | passes test |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.003 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.005 % |
| Mercury (I) (as Hg) | ≤ 0.1 % |
| Substances not reducing by formic acid (residue on ignition) | ≤ 0.1 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1044810100 | 04022536052342 |
| 1044810250 | 04022536052359 |
| 1044811000 | 04022536052366 |