MERCK 104391.2500 (-) n-Hexane for Liquid Chromatography, LiChrosolv® (ÖTV) CAS No.110-54-3
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104391 |
| Description | n-Hexane |
| Overview | With their high degree of UV transmittance, low particle count, low acidity and alkalinity and low evaporation residue level, LiChrosolv® solvents are ideal for reproducible separations. Since separations are normally carried out under gradient conditions in analytical HPLC, we offer solvents in "gradient grade" as well as "isocratic grade". This enables to minimize the gradient effect of the solvent involved. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 110-54-3 |
| EC index number | 601-037-00-0 |
| EC number | 203-777-6 |
| Hill Formula | C₆H₁₄ |
| Chemical formula | CH₃(CH₂)₄CH₃ |
| Molar Mass | 86.18 g/mol |
| HS Code | 2901 10 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | n-Hexane for liquid chromatography LiChrosolv®. CAS 110-54-3, EC Number 203-777-6, chemical formula CH₃(CH₂)₄CH₃. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 69 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.66 g/cm3 (25 °C) |
| Explosion limit | 1.0 - 8.1 %(V) |
| Flash point | -22 °C |
| Ignition temperature | 240 °C |
| Melting Point | -95.35 °C |
| pH value | 7.0 (H₂O) Not applicable |
| Vapor pressure | 100 hPa (9.8 °C) |
| Viscosity kinematic | 0.50 mm2/s (20 °C) |
| Solubility | 0.0095 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 25000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H304: May be fatal if swallowed and enters airways.H315: Causes skin irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H361f: Suspected of damaging fertility.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure if inhaled.H411: Toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P273: Avoid release to the environment.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P331: Do NOT induce vomiting.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | MN9275000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, harmful, toxic for reproduction, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1208, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1208, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1208, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 98.0 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Evaporation residue | ≤ 1.0 mg/l |
| Water | ≤ 0.01 % |
| Acidity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Transmission (at 210 nm) | ≥ 50 % |
| Transmission (at 220 nm) | ≥ 85 % |
| Transmission (from 245 nm) | ≥ 98 % |
| Filtered by 0.2 µm filter |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1043911000 | 04022536051109 |
| 1043912500 | 04022536051123 |
| 1043914000 | 04022536658230 |
| 1043919030 | 04022536051154 |