MERCK 104390.2500 (-) n-Heptane for Liquid Chromatography LiChrosolv® (ÖTV) CAS No.142-82-5
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104390 |
| Description | n-Heptane |
| Overview | With their high degree of UV transmittance, low particle count, low acidity and alkalinity and low evaporation residue level, LiChrosolv® solvents are ideal for reproducible separations. Since separations are normally carried out under gradient conditions in analytical HPLC, we offer solvents in "gradient grade" as well as "isocratic grade". This enables to minimize the gradient effect of the solvent involved. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 142-82-5 |
| EC index number | 601-008-00-2 |
| EC number | 205-563-8 |
| Hill Formula | C₇H₁₆ |
| Chemical formula | CH₃(CH₂)₅CH₃ |
| Molar Mass | 100.21 g/mol |
| HS Code | 2901 10 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | n-Heptane for liquid chromatography LiChrosolv®. CAS 142-82-5, EC Number 205-563-8, chemical formula CH₃(CH₂)₅CH₃. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 97 - 98 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.68 g/cm3 (15 °C) |
| Explosion limit | 1 - 7 %(V) |
| Flash point | -4 °C |
| Ignition temperature | 215 °C |
| Melting Point | -91.0 °C |
| Vapor pressure | 48 hPa (20.0 °C) |
| Solubility | 0.05 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H304: May be fatal if swallowed and enters airways.H315: Causes skin irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P273: Avoid release to the environment.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P331: Do NOT induce vomiting.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | MI7700000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, harmful, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1206, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1206, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1206, 3, II, Marine Pollutant: P |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.3 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Evaporation residue | ≤ 2.0 mg/l |
| Water | ≤ 0.005 % |
| Acidity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Transmission (at 210 nm) | ≥ 50 % |
| Transmission (at 220 nm) | ≥ 80 % |
| Transmission (from 245 nm) | ≥ 98 % |
| Filtered by 0.2 µm filter |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1043901000 | 04022536051048 |
| 1043902500 | 04022536051062 |
| 1043909010 | 04022536051086 |
| 1043909030 | 04022536051093 |