Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass |
|---|
| 110-54-3 | 203-777-6 | C₆H₁₄ | CH₃(CH₂)₄CH₃ | 86.18 g/mol |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104369 |
| Description | n-Hexane |
| Overview | UniSolv®is a unique and universal solvent quality which can be employed for all three GC detection methods (ECD, FID and MS). Thanks to the large retentiontime range, even low-boiling substances can be reliably analyzed. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 110-54-3 |
| EC index number | 601-037-00-0 |
| EC number | 203-777-6 |
| Hill Formula | C₆H₁₄ |
| Chemical formula | CH₃(CH₂)₄CH₃ |
| Molar Mass | 86.18 g/mol |
| HS Code | 2901 10 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 69 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.66 g/cm3 (25 °C) |
| Explosion limit | 1.0 - 8.1 %(V) |
| Flash point | -22 °C |
| Ignition temperature | 240 °C |
| Melting Point | -95.35 °C |
| pH value | 7.0 (H₂O) Not applicable |
| Vapor pressure | 100 hPa (9.8 °C) |
| Viscosity kinematic | 0.50 mm2/s (20 °C) |
| Solubility | 0.0095 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 25000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H304: May be fatal if swallowed and enters airways.H315: Causes skin irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H361f: Suspected of damaging fertility.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure if inhaled.H411: Toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P273: Avoid release to the environment.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P331: Do NOT induce vomiting.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | MN9275000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, harmful, toxic for reproduction, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1208, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1208, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1208, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.0 % |
| Sum of hexane isomers + methylcyclopentane (GC) | ≥ 99.9 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Evaporation residue | ≤ 3.0 mg/l |
| Water | ≤ 0.005 % |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| GC/ECD (retention range 1,2,4-tri- chlorobenzene to decachlorobiphenyle, individual signals (lindane standard)) | ≤ 2 pg/ml |
| GC/ECD (retention range dichloromethane to 1,2,4-trichlorobenzene individual signals (tetrachloromethane)) | ≤ 1 ng/ml |
| GC/FID (retention range n-undecane to n-tetracontane, individual signals (n-tetradecane standard)) | ≤ 2 ng/ml |
| GC/MSD (retention range n-undecane to n-tetracontane, scaning area 30 - 600 amu, individual signals (n- tetradecane standard)) | ≤ 2 ng/ml |
| Recommended for analysis of polychlorinated Dibenzodioxins and polychlorinated Dibenzofurans (PCDD/F). |