MERCK 104367.2511 N-Hexane Gr For Analysis Emsure (Ötv Dahil) CAS No. 110-54-3
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104367 |
| Description | n-Hexane |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 110-54-3 |
| EC index number | 601-037-00-0 |
| EC number | 203-777-6 |
| Grade | ACS |
| Hill Formula | C₆H₁₄ |
| Chemical formula | CH₃(CH₂)₄CH₃ |
| Molar Mass | 86.18 g/mol |
| HS Code | 2901 10 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 69 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.66 g/cm3 (25 °C) |
| Explosion limit | 1.0 - 8.1 %(V) |
| Flash point | -22 °C |
| Ignition temperature | 240 °C |
| Melting Point | -95.35 °C |
| pH value | 7.0 (H₂O) Not applicable |
| Vapor pressure | 100 hPa (9.8 °C) |
| Viscosity kinematic | 0.50 mm2/s (20 °C) |
| Solubility | 0.0095 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 25000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H304: May be fatal if swallowed and enters airways.H315: Causes skin irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H361f: Suspected of damaging fertility.H372: Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure if inhaled.H411: Toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P273: Avoid release to the environment.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P331: Do NOT induce vomiting.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | MN9275000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, harmful, toxic for reproduction, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1208, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1208, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1208, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Acidity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Density (d 20 °C/ 4 °C) | 0.659 - 0.662 |
| Thiophene | conforms |
| Aromatics (as benzene) | ≤ 0.01 % |
| Sulfur compounds (as S) | ≤ 0.005 % |
| Matter discolored by H₂SO₄ | ≤ 10 Hazen |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| B (Boron) | ≤ 0.000002 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.00001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000005 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000002 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.00001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000002 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.00001 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.00001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.00001 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.001 % |
| Water | ≤ 0.005 % |
| ACS |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1043671000 | 04022536050515 |
| 1043672500 | 04022536050539 |
| 1043672511 | 04027269060220 |
| 1043676025 | 04022536050560 |