MERCK 104365.2500 (-) n-Heptane Extra Pure (ÖTV) CAS No.142-82-5
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104365 |
| Description | n-Heptane |
| Overview | EMPLURA® is our low-cost alternative to high-purity qualities. With EMPLURA® we offer a range of solvents for a plurality of basic applications in non-regulated industries and for less demanding applications, preparative laboratory work and cleaning purposes. EMPLURA® solvents provide adequate specifications with the most important parameters. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 142-82-5 |
| EC index number | 601-008-00-2 |
| EC number | 205-563-8 |
| Hill Formula | C₇H₁₆ |
| Chemical formula | CH₃(CH₂)₅CH₃ |
| Molar Mass | 100.21 g/mol |
| HS Code | 2901 10 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 97 - 98 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.68 g/cm3 (15 °C) |
| Explosion limit | 1 - 7 %(V) |
| Flash point | -4 °C |
| Ignition temperature | 215 °C |
| Melting Point | -91.0 °C |
| Vapor pressure | 48 hPa (20.0 °C) |
| Solubility | 0.05 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H304: May be fatal if swallowed and enters airways.H315: Causes skin irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P273: Avoid release to the environment.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P331: Do NOT induce vomiting.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | MI7700000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, harmful, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1206, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1206, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1206, 3, II, Marine Pollutant: P |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Free acid (as CH₃COOH) | ≤ 0.005 % |
| Density (d 20 °C/ 4 °C) | 0.683 - 0.684 |
| Matter discolored by H₂SO₄ | ≤ 10 Hazen |
| Evaporation residue | ≤ 0.0050 % |
| Water | ≤ 0.1 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1043651000 | 04022536050386 |
| 1043652500 | 04022536050409 |
| 1043652511 | 04027269060213 |
| 1043656025 | 04022536050430 |
| 1043656190 | 04022536050447 |
| 1043659011 | 04027269350543 |