Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass |
|---|
| 142-82-5 | 205-563-8 | C₇H₁₆ | CH₃(CH₂)₅CH₃ | 100.21 g/mol |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104360 |
| Description | n-Heptane |
| Overview | SupraSolv® ECD and FID is specially developed for gas chromatography in combination with ECD (Electron Capture Detetor) and FID (Flame Ionization detector). SupraSolv® solvents offer the largest specified retention time range, a clear baseline and a minimal signal-to-noise ratio leading to reliable and reproducible analysis results. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 142-82-5 |
| EC index number | 601-008-00-2 |
| EC number | 205-563-8 |
| Hill Formula | C₇H₁₆ |
| Chemical formula | CH₃(CH₂)₅CH₃ |
| Molar Mass | 100.21 g/mol |
| HS Code | 2901 10 00 |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | n-Heptane for gas chromatography ECD and FID SupraSolv®. CAS 142-82-5, EC Number 205-563-8, chemical formula CH₃(CH₂)₅CH₃. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 97 - 98 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.68 g/cm3 (15 °C) |
| Explosion limit | 1 - 7 %(V) |
| Flash point | -4 °C |
| Ignition temperature | 215 °C |
| Melting Point | -91.0 °C |
| Vapor pressure | 48 hPa (20.0 °C) |
| Solubility | 0.05 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H304: May be fatal if swallowed and enters airways.H315: Causes skin irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P273: Avoid release to the environment.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P331: Do NOT induce vomiting.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | MI7700000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, harmful, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1206, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1206, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1206, 3, II, Marine Pollutant: P |