MERCK 104351.0100 L-Histidine - for Biochemistry
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104351 |
| Synonyms | His |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 71-00-1 |
| EC number | 200-745-3 |
| Hill Formula | C₆H₉N₃O₂ |
| Molar Mass | 155.16 g/mol |
| HS Code | 2933 29 92 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | L-Histidine for biochemistry. CAS 71-00-1, pH 7.7 (10 g/l, H₂O, 20 °C). |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.449 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 285 °C (decomposition) |
| pH value | 7.0 - 8 (15.5 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 430 kg/m3 |
| Solubility | 38.2 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5110 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | MS3070000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +5°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric, calculated on dried substance) | 99.0 - 101.0 % |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Appearance | white to almost white, fine-crystalline powder or colorless crystals |
| Appearance of solution (50 g/l; water) | clear and colorless |
| Spec. rotation (α 20/D, 110 g/l, hydrochloric acid 120 g/l, calc. on dried substance) | +11.4 to +12.4 |
| Chloride (Cl) | ≤ 200 ppm |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 200 ppm |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 10 ppm |
| As (Arsenic) | ≤ 5.0 ppm |
| Ca (Calcium) | ≤ 10 ppm |
| Co (Cobalt) | ≤ 5 ppm |
| Fe (Iron) | ≤ 5 ppm |
| K (Potassium) | ≤ 100 ppm |
| Mg (Magnesium) | ≤ 5 ppm |
| Na (Sodium) | ≤ 100 ppm |
| Zn (Zinc) | ≤ 5 ppm |
| Ninhydrin-positive substances (LC) (any ninhydrin-positive impurity) | ≤ 0.2 % |
| Ninhydrin-positive substances (LC) (ammonium (570 nm)) | ≤ 0.02 % |
| Ninhydrin-positive substances (LC) (total impurities) | ≤ 0.5 % |
| Loss on drying (105 °C; 3 h) | ≤ 0.2 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1043510025 | 04022536050294 |
| 1043510100 | 04022536050300 |
| 1043511000 | 04022536050317 |
| 1043519010 | 04022536692708 |