Ürün Kodu
SD.M.104350.0025
Ürün Markası
Key Spec Table
| CAS # | Empirical Formula |
|---|---|
| 5934-29-2 | C₆H₁₀ClN₃O₂ * H₂O |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1043500025 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 25 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1043500100 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 100 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1043500500 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 500 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1043509010 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic drum | 10 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 104350 |
| Synonyms | His |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 5934-29-2 |
| EC number | 211-438-9 |
| Hill Formula | C₆H₁₀ClN₃O₂ * H₂O |
| Molar Mass | 209.63 g/mol |
| HS Code | 2933 29 92 |
| Structure formula Image | |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | L-Histidine monohydrochloride monohydrate for biochemistry. CAS 5934-29-2, pH 3.5 - 4.5 (100 g/l, H₂O, 20 °C). |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 1.4723 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 256 - 268 °C (decomposition) |
| pH value | 4.38 - 4.48 (149.55 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure |