MERCK 104106.0100 Glycolic Acid Gr For Analysis UN3261 8, II CAS No.79-14-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104106 |
| Synonyms | Hydroxyacetic acid |
| Description | Glycolic acid |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 79-14-1 |
| EC number | 201-180-5 |
| Grade | Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₂H₄O₃ |
| Chemical formula | HOCH₂COOH |
| Molar Mass | 76.05 g/mol |
| HS Code | 2918 19 29 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 100 °C (decomposition) |
| Density | 1.49 g/cm3 (25 °C) |
| Flash point | >300 °C (decomposition) |
| Melting Point | 78 - 80 °C |
| pH value | 2 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 0.00093 hPa (25 °C) |
| Bulk density | 600 kg/m3 |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 2040 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H314: Causes severe skin burns and eye damage.H332: Harmful if inhaled. |
| Precautionary Statement(s) | P260: Do not breathe dust.P271: Use only outdoors or in a well-ventilated area.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | MC5250000 |
| Storage class | 8A Combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, corrosive |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store below +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3261, 8, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3261, 8, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3261, 8, II, Segregation Group: 1 (Acids) |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR) | passes test |
| Melting range (lower value) | ≥ 75 °C |
| Melting range (upper value) | ≤ 79 °C |
| Iron (Fe) | ≤ 5 ppm |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 10 ppm |
| Water (K. F.) | ≤ 0.50 % |
| Solubility according to Ph.Eur. | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1041060100 | 04022536047829 |