Ürün Kodu
SD.M.104086.1000
Ürün Markası
Key Spec Table
Add To My Favorites
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| CAS # | EC Number | Molar Mass |
|---|---|---|
| 65997-17-3 | 266-046-0 | 60.08 g/mol |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1040860250 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Metal can | 250 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1040861000 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Fibre carton | 1 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 104086 |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 65997-17-3 |
| EC number | 266-046-0 |
| Molar Mass | 60.08 g/mol |
| HS Code | 7019 80 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Melting Point | 730 °C |
| pH value | 9 - 11 (100 g/l, H₂O, 20 °C) (slurry) |
| Bulk density | 20 - 160 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS | |
|---|---|
| RTECS | LK3651000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Specifications | |
|---|---|
| Substances soluble in hydrochloric acid | ≤ 1 % |
| Alcali soluble in water (as Na₂O) | ≤ 0.1 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.005 % |
| Diameter of fibre (15-25 µm) | passes test |